Kręcone, falowane, proste – jak prawidłowo czesać włosy?

Od zdrowia i kondycji włosów nie zależy wyłącznie to, jak je odżywiamy i jakich produktów do pielęgnacji używamy. Równie ważną rzeczą jest to, czym i jak je suszymy oraz czeszemy. Żadna, nawet najlepsza odżywka nie pomoże, jeśli niszczysz swoje włosy podczas mechanicznych zabiegów. Czynność, jaką wykonuje się najczęściej w ciągu dnia to szczotkowanie włosów. Każdy typ włosów wymaga innych akcesoriów do szczotkowania. Są one ściśle dopasowane do ich rodzaju i – przede wszystkim – do skrętu włosów.

wlosy.jpg1. WŁOSY KRĘCONE: nie lubią żadnych szczotek, grzebieni i najlepiej czują się, jeśli pozostawi się je w spokoju – bez nieudolnych prób rozczesywania. Podczas czesania takich włosów chodzi głównie o delikatne rozplątanie loków. Najlepiej jest je po prostu przeczesać palcami lub grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Świetnie nada się do tego duży, drewniany grzebień, ponieważ nie elektryzuje on włosów.

Dobrym pomysłem będzie zakupienie np. grzebienie z drzewa neem, który nie tylko dba o włosy, ale również o skórę głowy.

2. WŁOSY FALOWANE – mogą się puszyć od szczotki. Ten rodzaj włosów równie chętnie powita grzebień o szerokim rozstawie zębów. Dzięki niemu włosy da się rozplątać i nie będą się one elektryzować. Zarówno włosy falowane, jak i loki najlepiej jest czesać, gdy są jeszcze wilgotne. Mokre pasma nie plączą się tak bardzo pod ząbkami grzebienia, jak te już wysuszone. Grzebień o dużym rozstawie zębów ma jeszcze jedną cenną właściwość: pomoże równomiernie rozprowadzić odżywkę na włosach. Dobrze jest zatem nałożyć produkt na pukle i dla pewności przeczesać włosy grzebieniem.

3. WŁOSY PROSTE – polubią się ze szczotkami z naturalnego włosia lub osławioną szczotką tangle teezer. Za ich pomocą uda się nie tylko dobrze uczesać włosy, ale również wygładzić je, nadać blasku i kondycji. Ważne jest, aby włosy podczas szczotkowania były suche. Wilgotne kosmyki lepiej zniosą opisany już wcześniej grzebień o szerokim rozstawie zębów.

Włosy należy oczywiście rozczesywać nie tylko po myciu – przed myciem również trzeba je rozplątać i rozczesać. Dzięki temu dadzą się łatwiej umyć i lepiej zaabsorbują odżywcze składniki z balsamu i olejków.