Jaki szampon do włosów suchych, tłustych lub z łupieżem?

Oprócz mycia szampony coraz częściej mają też pielęgnować włosy. Rozwiązania dwa w jednym to coś, co kobiety lubią najbardziej. Jeden kosmetyk o dwóch właściwościach to jest to! Niestety pielęgnacja musi być dopasowana do typu włosów, w przeciwieństwie do uniwersalnego mycia. Pojawia się zatem pytanie: jaki szampon wybrać?

szampon-do-wlosow.jpgNajlepszy sposób na wybranie najlepszego szamponu do włosów to analiza składu. Dla większości osób rozpiska INCI to czarna magia, którą trudno zrozumieć. Warto jednak mieć w pamięci kilka składników, których warto unikać. To pozwoli na wstępnie odrzucić niektóre szampony, w których one występują. Składniki szkodliwe w szamponach to m.in. Alcohol Benzyl, Alcohol Denat, Trimethicone, Simethicone, Propylene Glycol, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Mineral Oil, DEA, MEA, TEA, PEG lub PPG.

Oczywiście składników szkodliwych jest więcej, ale wymienione powyżej są najgorsze. Jeśli szampon nie zawiera któregoś z nich, śmiało można wziąć pod uwagę.

Na dalszym etapie wyboru liczy się już dopasowanie szamponu do typu włosów.

Szampon do włosów suchych i zniszczonych – musi zawierać dużo substancji pielęgnacyjnych, natłuszczających i odżywczych; bardzo dobrze, jeśli zawiera naturalne oleje roślinne lub masła (szczególnie te do włosów wysokoporowatych, czyli które są nienasycone i mają duże cząstki); idealne dla suchych włosów są proteiny i lipidy, które zatrzymują wilgoć wewnątrz włosa.

Szampon do włosów kręconych – powinien mieć składniki przeciwdziałające puszeniu się włosów i podkreślające skręt; dobrze, jeśli również zawiera olejki pielęgnacyjne (np. palmowy lub shorea); świetnie sprawdzi się szampon z dodatkiem wygładzającego i regenerującego soku z aloesu.

Szampon do włosów przetłuszczających się – najlepiej, jeśli ma składniki hamujące aktywność gruczołów łojowych i utrudniające rozprowadzanie wydzielonego łoju na całej długości włosów; najlepiej sprawdzi się szampon świetnie oczyszczający, ale który nie podrażni wrażliwej skóry głowy; dobrze, jeśli ma składniki przywracające równowagę wodno-lipidową włosów.

Szampon do włosów cienkich – musi mieć w składzie kompleks składników wzmacniających i ochraniających, bo cienkie pasma są dużo bardziej narażone na uszkodzenia; taki szampon powinien zawierać lekki silikon, keratynę, antyoksydanty i filtr UV; dobrze, jeśli ma amino-peptydy, które dodadzą objętości i zwiększą gęstość włosów.

Szampon do włosów z łupieżem – zawsze powinien mieć w składzie substancje pielęgnujące, jak i te działające przeciwgrzybiczo; taki szampon musi nie tylko oczyszczać skórę głowy, ale również zapobiegać nadmiernemu rogowaceniu i złuszczaniu się naskórka; dobrze, jeśli łagodzi podrażnienia; najlepsze szampony to te, które mają cynk, mentol, aktywny selen, wodę siarczkową, ekstrakt z żeń-szenia oraz witaminę E.